Toxicita a potravinové doplňky

 

Žijeme v prostředí, které je mnohonásobně toxičtější než v jakém pobývali naši předkové. Díky tomu je náš organismus zahlcený toxickými vlivy extrémně zatěžovaný, což přispívá nejen ke vzniku řady chorobných stavů, ale bývá to také často překážkou uzdravování při jinak dobře vedené léčbě.

 

Jde o toxiny fyzikální ( elektromagnetické vlnění, práce u PC, mikrovlny, záření z mobilů apod. ) chemické ( veškeré toxické chemikálie, s nimiž se setkáváme ve vodě, vzduchu a zejména  průmyslově vyráběných potravinách a lécích ) biologické ( kolonizace organismu mikroby díky oslabení imunitního systému ) emoční ( díky dlouhodobým frustracím a traumatizujícímu stresu plynoucím ze života v nevyhovujících společenských podmínkách, což má za následek nejen nemožnost ale i neschopnost lidí problematické emoce ventilovat, zpracovávat a integrovat ).

 

Některé z těchto toxinů mají přímé a specifické působení v určitých orgánech a funkcích. Všechny ale vedou k tvorbě volných radikálů, které ničí náš buněčný svět, dále působí útlum imunitního systému a také narušují schopnost buněk a tkání správně a dostatečně využívat kyslík. Rovněž přispívají okyselování vnitřního prostředí. Náš organismus má přirozené detoxikační schopnosti. Ty mají ale omezenou kapacitu a je-li toxická zátěž příliš silná, tak přestanou stačit a začnou selhávat. Proto je správné využít možnosti pomoci našemu detoxikačnímu systému a dodávat mu látky, které jej posílí a zamezí jeho vyčerpání. Existuje několik stovek takových látek. Na tomto místě doporučuji užívání některých, o nichž se v současnosti domnívám, že mají zásadní význam a zároveň jsou snadno dostupné a relativně levné.

 

1) Beta 1,3 glukan

Jde o nejúčinnější dosud známý stimulátor imunitního systému. Vyrábí se z různých zdrojů, ale nejlepší je z kvasnic. Užívá se jednou denně ráno nalačno v dávce 200 až 400 mg pro dospělého člověka. V období onemocnění se doporučuje dávku zvýšit až na pětinásobek. Další látkou, která stimuluje imunitu a má také detoxikační vlastnosti je sladkovodní řasa Chlorella. Její působení je specifičtější s není třeba ji užívat dlouhodobě. Informace o ní jsou dostupné na webu.

 

2) Antioxydanty

Jde o rozmanitou skupinu látek, z nichž nejúčinnějších jsou tyto: Extrakt z olivových listů – má být 400x účinnějším antioxydantem než vitamin C a působí současně jako tonikum imunitního systému. Užívá se 3 x denně 5 až 10 ml pro dospělého člověka. Vitaminy – z mnoha lze doporučit vitamin C v dávce 1 až 2 g denně, vitamin A v dávce 10000 až 15000 IU denně, vitamin D v dávce 400 až 800 IU denně, vitamin E v dávce 200 až 400 IU denně. Kromě toho je třeba dbát na dostatečný přísun ostatních vitamínů,minerálů a živin v potravě. Nelze zapomínat ani na pravidelné aerobní cvičení.

 

3) Látky zlepšující využívání kyslíku buňkami

Jsou to v první řadě omega 3 mastné kyseliny. K nejbohatším zdrojům patří Chia semínka běžně dostupná v prodejnách zdravé výživy a pak lněný olej vmíchaný do tvarohu nebo bílého jogurtu – dieta Dr.Budwigové. Popis přípravy a detaily týkající se dávkování lze nalézt běžně na webu.

 

4) Látky k odkyselení organismu

Přírodní jablečný ocet je jednou z nejlepších látek pro tento účel. Stačí při běžném pití vody přes den přidávat do sklenice trochu jablečného octa, asi tak jednu čajovou lžičku na 300 ml vody. Je to i skvělý prostředek proti únavě a vyčerpání.